Стрес і релаксація
Ознаки стресу:
- нездатність справлятися з проблемами – найзвичайніша задача може здаватися нездоланою, тому що вас легко збентежити;
- підвищена втомлюваність, болі різного характеру;
- дратливість, емоційні вибухи;
- захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як розлад травлення, діарея, закреп;
- порушення сну;
- нездатність сконцентруватися та зосередитися;
- переїдання або недоїдання.
Коли ми починаємо боротися зі стресом, важливо визнати, що він частково викликаний нашим способом життя та світоглядом, але ніяк не пов’язаний з особистими недоліками. Кращий спосіб подолати емоційну напругу – це зміни, які зазвичай означають те, що вам необхідно зробити вибір: або прибрати джерело стресу, або (якщо це є неможливим) відновити рівновагу, додавши щось позитивне у повсякденне життя. Можливо, знадобиться вивчити нові механізми психологічної адаптації. Перший крок – це переглянути пріоритети: складіть список всього, що, на вашу думку, викликає у вас стрес. Що є його джерелом: дещо конкретне або сукупність факторів? Спробуйте визначити основні подразники, потім проаналізуйте, як ви реагуєте на них. Могли б ви вести себе по-іншому? Якщо у переліку є пункти, на які важко вплинути, продовжуйте рухатись вниз за списком поки не знайдете те, що можливо змінити.
Один з ефективних способів зробити це – пригадати той час, коли ви з легкістю справилися з напруженням. Що тоді допомогло? Цей спогад може стати ключем до подолання стресу. Якщо ви не можете повністю позбавитися подразників, для балансу, збільште у житті кількість позитивних емоцій. Для цього багато не потрібно: просто найдіть час для себе – читайте, медитуйте, насолоджуйтесь миттю. Чашка чаю може творити чудеса!
Кілька способів боротьби зі стресом:
Позитивний настрій
Коли ми відчуваємо стрес, наш внутрішній діалог часто носить негативний характер та може погіршити стан. Позитивне мислення допомагає покращити настрій, а також зменшити інтенсивність переживань. Вигадайте твердження/афірмацію/ та повторюйте його кожен раз, коли відчуваєте внутрішню напругу, наприклад: «Я розслаблена та спокійна» або «Я дійсно добре___________. Я справлюсь з цим». Вирішіть, що ви можете контролювати та дійте, на інше не звертайте уваги. Відволікайтеся від проблеми, для того щоб об’єктивно оцінити ситуацію.
Розслаблення
Робіть те, що допомагає вам розслабитися: слухайте музику, займайтеся творчістю, садом, медитуйте або просто гуляйте. Будь яке фізичне навантаження знижує стрес.
Прогресуюча м’язова релаксація
Не усі техніки розслаблення займають багато часу. Глибоке дихання, розтяжка або візуалізація – чудові способи зняти напругу та відчути себе щасливим.
Зручно сядьте або ляжте, упевніться в тому, що вас нічого не відволікає, закрийте очі. Напружуйте та розслабляйте м’язи. Почніть зі стоп, та поступово просувайтесь уверх: ноги, тулуб, руки, та навіть лице. Напружуйте м’язи приблизно 30 секунд, після чого дозвольте їм повністю розслабитися. Якщо ви все ще відчуваєте напругу у якій-небудь групі м’язів, повторно пропрацюйте цю частину тіла. Повністю розслабтеся, відчуйте, як ваше тіло стає важким. Коли відчуєте, що готові вставати, робіть це повільно, без різких рухів.
Медитація
Медитувати можна по-різному. Один зі способів навчитися – записатися на курси або використовувати аудіозаписи, книги. Нижче наведені кілька простих технік, які ви можете спробувати:
- знайдіть тихе та зручне місце;
- сядьте або ляжте, не схрещуючи ноги та руки;
- дослухайтеся до свого дихання; коли повністю сконцентруєтеся, починайте рахувати кожен вдих; кожного разу, коли ви відволікаєтеся та збиваєтеся з рахунку, починайте спочатку;
- почніть з коротких медитацій по кілька хвилин; поступово збільшуйте час медитації до 15-20 хвилин.
Поради з планування часу
У стані стресу, ми нераціонально розпоряджаємося часом. Приділіть час на аналіз та постановку цілей: як особистих, так і робочих. Потім складіть список того, чого хочете досягти та зробити. Існує тенденція визначати пріоритети задач за критерієм їх терміновості, а не важливості. Це означає наступне: поки ви займаєтесь терміновими справами, важливі відходять на другий план. Намагайтесь вибудовувати задачі виходячи з їхньої значущості для здійснення вашої кінцевої мети. Задайте собі питання: «Яку одну річ я можу зробити, аби все інше стало простіше або взагалі не потрібно?». Це не завжди можливо, але такий розподіл часу може знизити рівень стресу завдяки усвідомленню свого успіху.
Позбудьтеся повсякденних подразників
Усі ми постійно терпимо щось, продовжуючи впусту витрачати енергію. Наприклад, якщо у вас брудна машина и це дратує вас, знайдіть час та помийте її. Напишіть список 10 речей, які виводять вас з рівноваги. Коли усуните їх й викреслите з переліку, ви відчуєте приплив енергії та поліпшення самопочуття. Постарайтеся творчо підійти до рішення питання, якщо не можете собі дозволити прибрати подразник, або для цього вам потрібна стороння допомога. Не виключено, що хтось надасть натомість підтримку на вашу допомогу їм.
Вся справа у рівновазі
Сімейне життя традиційно тримається на жінці. Вона виношує та народжує дітей, витирає їм носи, клеїть бактерицидні пластирі, та при тому ще встигає будувати кар’єру. С плином життя у неї з’являється все більше турбот. Коли діти, здавалося б, вже виросли й самі стали батьками, жінка затребувана як ніколи раніше. Крім того, що вона матір, їй необхідно підтримувати своїх похилих батьків, чоловіка, який переживає кризу середнього віку та подруг, що стикаються з подібними проблемами. Все це вимотує. В той час, коли ви виховуєте та годуєте того, кого любите, не забувайте турбуватися про себе та розвиватися духовно.
Кілька порад про те, як зберегти душевну рівновагу:
- приділяйте собі час – будь то регулярні заняття йогою, прогулянки в парку, або просто час для читання хорошої книги;
- переконайтеся в тому, що в оточенні є люди, готові підтримати вас. Приємно бути затребуваним, але кожній людині потрібен хтось, с ким можна поділитися своїми переживаннями …навіть вам!
- навчиться говорити «ні»! Спочатку, буде складно, але як тільки близькі відійдуть від шоку, вони усвідомлять, що ви не стали їх менше любити, а просто хочете упевнитись в тому, що у вас все ще будуть сили любити їх завтра;
- смійтеся – це дійсно найкращі ліки! Шукайте смішні книги та фільми, оточуйте себе людьми, які змушують вас сміятися.
Чудеса аромотерапії
Аромотерапія – терапевтичне використання ефірних олій, виготовлених з рослин та квітів. Різний хімічний склад олій має різні запахи та аромати, та, як вважають, викликає цілий ряд емоційних та фізіологічних реакцій. Ефірні олії застосовують наступними способами: безпосередньо втирають у шкіру, додають у ванну або випаровують в масляній лампі. Аромотерапія практикується у тій або іншій формі у багатьох культурах протягом тисяч років, але ще не була так ретельно досліджена, як традиційна медицина або інші додаткові методи лікування. Дослідження показали, що аромотерапія ефективна при таких проблемах зі здоров’ям, як:
- проблеми з травленням,
- екзема,
- головний біль,
- безсоння,
- стрес.
Ефірні олії. Рекомендації щодо застосування.
Екзема – іноді відома як дерматит, запалення шкіри, що характеризується лущенням, відчуттям печіння та свербіжем. Можуть появлятися заповнені рідиною пухирі. Спробуйте: ефірну олію герані та лаванди.
Головні болі – найбільш розповсюджені причини головного болю – це алергії, зорова напруга, стрес, напружений стан, голод та вплив подразників, наприклад парфумів. Спробуйте: ефірна олія ромашки та м’яти.
Безсоння – регулярний розлад сну. Це означає, що ви або не можете заснути, коли лягаєте спати, або проснаєтеся серед ночі та більше не спите. Спробуйте: ефірне масло ромашки та лаванди.
Стрес – термін, що використовується для опису будь-якої реакції на фізичний, психічний або емоційний подразник, який порушує природний баланс організму.