Здоров’я серця під час менопаузи

Ризик серцевих захворювань зростає у всіх із віком, але у жінок симптоми можуть стати більш очевидними після настання менопаузи. Чи знаєте ви, що серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смерті жінок віком 65 років і старше у Великобританії?

Менопауза не викликає серцево-судинних захворювань. Проте певні фактори ризику збільшуються приблизно під час менопаузи, а дієта з високим вмістом жиру, куріння чи інші шкідливі звички, виниклі в ранньому віці, також можуть почати брати своє.

Важливо розуміти, що менопауза – це не хвороба. Це природна фаза життєвого циклу кожної жінки, і для жінок, коли вони наближаються до менопаузи, важливо по-справжньому контролювати своє здоров’я.

У Великій Британії в середньому настання менопаузи, коли менструальний цикл остаточно припиняється, відбувається приблизно у віці 51 року. Після менопаузи підвищується ризик серцево-судинних захворювань у жінки (особливо після 65 років), і зрештою жінок помирає від цих захворювань більше ніж чоловіки.

Рівень естрогену може відігравати певну роль

Зниження природного гормону естрогену може бути фактором збільшення серцевих захворювань у жінок після менопаузи. Вважається, що естроген позитивно впливає на внутрішній шар стінки артерії, допомагаючи підтримувати гнучкість кровоносних судин. Це означає, що вони можуть розслаблятися і розширюватися, щоб забезпечити кровотік.

Крім того, зниження естрогену — не єдина причина, чому жінки стикаються з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань після досягнення менопаузи.

Менопауза або період, що передує їй (періменопауза), характеризується системними змінами в організмі. Артеріальний тиск починає підвищуватися. Рівень холестерину ЛПНЩ, або «поганого» холестерину, має тенденцію до підвищення, тоді як рівень ЛПВЩ, або «хорошого» холестерину, знижується або залишається незмінним. Рівень тригліцеридів, певних типів жирів у крові, також підвищується, а артерії стають менш еластичними.

Прагніть до здоров’я серця

Хоча серцеві захворювання в сімейному анамнезі значною мірою впливають на ваш ризик, якщо ви дотримуєтеся здорового способу життя і продовжуєте це робити, коли наближаєтеся до менопаузи, ризик серцевих захворювань та інсульту у вас буде нижчий.

Жінки повинні піклуватися про своє серце, регулярно займаючись фізичними вправами, збалансованим, багатим на поживні речовини харчування та усунувши шкідливі звички, такі як куріння, які можуть сприяти ранній менопаузі, збільшують ризик утворення тромбів, зменшують гнучкість артерій і знижують рівень ЛПВЩ («хорошого» холестерину).

Жінкам слід приділяти принаймні 150 хвилин фізичної активності щотижня, щоб запобігти хворобам серця. Ходьба, їзда на велосипеді, танці або плавання — види діяльності, які задіюють великі м’язи з низьким опором — є хорошими аеробними вправами. Якщо це поєднати з 2-3 сеансами тренування з обтяженнями, ви можете почати займатися здоров’ям кісток, ще однією основною проблемою здоров’я жінок після менопаузи.

Добавки можуть бути великою користю (у поєднанні зі збалансованою дієтою). Шукайте якісний риб’ячий жир Омега-3 і хороший мультивітамін. Поодинокі добавки, такі як вітамін D3, вітамін K2 (у формі MK7), кальцій і магній, хоча і призначені для здоров’я кісток, також мають користь для серця. Якщо ви припинили прийом естрогену, ви завжди можете розглянути якісну ізофлавонову добавку, таку як Променсіл (поступово з’являються дані, які свідчать про те, що ізофлавони червоної конюшини можуть довгостроково впливати на здоров’я кісток і серця).

Знайте загальні симптоми серцевого нападу, характерного для жінок

У жінок серцевий напад часто має інші ознаки, ніж у чоловіків, що може призвести до затримки лікування та вищого рівня смертності. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас:

  • Біль у грудях, тиск або здавлення
  • Біль у щелепі, руках, спині або шиї
  • Сильна втома
  • Задишка, нудота та запаморочення
  • Незвичайне потовиділення
  • Біль у верхній частині живота

Хороша новина полягає в тому, що здорове харчування та спосіб життя можуть зберегти ваше серце щасливим і здоровим!